Національна дитяча гаряча лінія
Міністерство освіти і науки України повідомляє, що під час пандемії COVID-19 життя мільйонів українських дітей тимчасово обмежується домівками та гаджетами, діти не знають, як самостійно розв’язати певні супутні небезпечні виклики.
За інформацією громадської організації «Jla Страда - Україна» Національна дитяча гаряча лінія з початку запровадження в Україні карантину прийняла понад 4 тис. звернень від дітей, підлітків, а також запитів дорослих щодо дітей. Більшість звернень тісно пов’язані з поширенням пандемії COVID-19 та стосуються насильства і жорстокого поводження з дітьми у власних родинах (40% від загальної кількості звернень), проблем із психологічним здоров’ям дітей (20% від загальної кількості звернень), ризиків, з якими діти стикаються в Інтернеті (близько 20% від загальної кількості звернень) тощо ( статистика звернень додається).
З метою надання можливості звертатися у скрутній ситуації та зменшення кількості випадків, коли через свою необізнаність дитина, яка опинилась у складній життєвій ситуації, обирає помилкову модель поведінки і лише погіршує своє становище, завдячуючи підтримці Міністерства освіти і науки України, Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні освіти надало фінансову допомогу щодо збільшення робочого часу Національної дитячої гарячої лінії, діяльність якої забезпечує громадська організація «Ла Страда-Україна».
Наразі Національна дитяча гаряча лінія надає консультації в телефонному та онлайн-режимах в будні дні з 12.00 до 20.00:
короткий номер 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів), 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).